Ak Parti’“Bilbord”şoku!

Ak Parti’“Bilbord”şoku!

İYİ Parti’nin itirazını kabul eden Osmangazi İlçe Seçim Kurulu, Bursa’da; “Belediye” logolu ve “Belediye Başkanı” ibareli afiş, pankart ve her türlü tanıtım çalışmalarının yasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Belediyenin hizmet ve projelerine ait görüntüler ile hizmet ve projelerin tanıtımına yönelik afislerin, propaganda yasakları kapsamında olduğunu değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, “Belediyenin amblemi ile belediye başkan ibaresi mevcut olan afiş ve ilanların kaldırılmasına” karar verdi.
Haksız rekabete dikkat çeken ve kararın yerine getirilmesi için hükmün bir örneğini Osmangazi Kaymakamlık makamına gönderen Osmangazi İlçe Seçim Kurulunun ilgili karar metni şöyle:

“GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ;
İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanlığınca verilen itiraz dilekçesinde; Adalet ve Kalkin Partisi tarafından Altıparmak ūst geçit, sıcak sular bölgesi, Merinos Kavşağı, Buski Kavşağı, Kanalboyu Karşısı, Küçükbalıklı Baba, Korupark Bulvarı, Esentepe, Akpınar, Emek, Hamitler, Yunuseli, Veysel Karani, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yan Kavşağı, Ankara Yolu Metro Üst Köprü Yanındaki iş ve hizmetler dolayısıyla secmenleri etkileme amacı taşıyan ve aday lehine vatandaş oyuna tesir etmek amacıyla yapıldığı anlaşılan söz konusu afişlerin kaldınılmasını talep etmişlerdir.
298 sayılı yasanının 60. Maddesinin ilk fıkrası geregince siyasi partiler ve adaylar, seçim propaganda süresinin sona erdiği tarihe kadar, parti bayrağı olan afiş, poster, pankart benzeri malzemeleri asabilir veya yapıştırabilirler.
298 sayilı Yasanın 6l.maddesi gereğince bu kanunda belirlenen yerler dışında siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya parti bayrağı gibi malzemelerin asılması yapıştırılması veya teşhiri yasaktır.
Aksi halde bu ilan ve reklamlar kaldırılır ve masraflar ilgilisinden tahsil edilir. Bu maddede belirtilen yasaklarla ilgili işlem yapma yetkisi seçimin başlangıç tarihinden oy verme gũnünden önceki 30’ncu güne kadar mülki makamlara, son 30 gün içinde ilçe seçim kurullarına aittir. Belediyeler bu maddede belirtilen yetkili mercilerin talebi üzerine maddeye aykırı hususları gidermek için gerekli araç, gereç ve personel sağlamakta yükümlüdür.
Yüksek Seçim Kurulunun 19.12.2023 tarih ve 2023/1561 sayılı kararının, ilan ve reklam yerlerine ilişkin maddesinde “herhangi bir kurum veya kuruluş ya da vatandaşlar tarafından, 298 Sayılı
Kanun’da belirtilen yerlerin dışında, siyasi ilan ve reklam içeren afiş, poster, pankart veya siyasi parti bayrağı gibi malzemelerin asılmasının, yapıştırılmasının veya teşhirinin yasak olduğuna” karar verilmiştir.
Yukarıda anlatılan nedenlerle; İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanlığının itiraz dilekçesine ekli Osmangazi Belediyesine ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR’a ait görsellerin incelenmesi neticesinde, belediye iş ve hizmetlerinin anlatıldığı, yukarıdaki kanuni hususlar dikkate alındığında ve Yüksek
Seçim Kurulu Başkanlığının 2014/350 sayılı ilke kararı doğrultusunda, belediye başkanlıklarınca belediyelerin icraatlarına yönelik olarak hazırlanmış afişlerin propaganda kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinden, belediyenin amblemi ile belediye başkanı ibaresi bulunan mevcut afiş ve ilanların kaldırılmasına karar vermek gerekmiş ve aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.
SONUÇ : Yukarda açıklanan nedenlerle;
İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanlığının talebinin kısmen kabulU ile Osmangazi Belediye Başkanlığınca, belediyenin icraatlarına yönelik olarak hazırlanmış ve ilgili belediyenin amblemi ile belediye başkanı ibaresi bulunan afişlerin propaganda yasağı kapsamında değerlendirilmesine,
2- Belediyenin hizmet ve projelerine ait görüntüler ile hizmet ve projelerin tanıtımına yönelik afisler, propaganda yasakları kapsamında değerlendirileceğinden, belediyenin amblemi ile belediye başkan ibaresi mevcut olan afiş ve ilanların kaldırılmasına,
3- İtiraza konu bir kısım afişlerde belediye ambleminin kullanılmadığı ve ayrıca belediye başkan ibaresi yerine belediye başkan adayı ibaresinin kullanıldığı, kamu kurumu olan belediyenin ve kamu görevi olan belediye başkanı ibaresinin bulunmadığı anlaşılmakla bu afişlerin propaganda yasağı kapsamında değerlendirilemeyeceğinden buna ilişkin talebin reddine,
4- Kararın yerine getirilmesi için bir örneğinin Osmangazi Kaymakamlık makamına,
5- Kararın bir örneğinin İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanlığına tebliğine oy çokluğu ile karar verildi.”
İYİ Parti İl Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Seçim Kurulunun kararı, haksız rekabetin tescili anlamındadır. Ayrıca İYİ Parti olarak, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile ilgili Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer İlçelerimizdeki aynı kapsamdaki afişlerine de itiraz etmiş bulunuyoruz. Onlar ile ilgili kararlar çıktığında da kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ