Türkoğlu: Kocabıyık’ın Kemikleri Sızlıyor!

Türkoğlu: Kocabıyık’ın  Kemikleri Sızlıyor!

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Borusan Liman’daki işten çıkarmalarla ilgili konuyu TBMM’ye taşıdı. Meclis’te Liman İş Sendikası yöneticileri ve işçilerle birlikte düzenlediği basın toplantısında işverene seslenen Türkoğlu, “Gelin bu yanlıştan vaz geçin!” dedi.

Sendikalaşmanın anayasal bir hak olduğuna ve Borusan Liman’da da bu hakkın, usulüne uygun biçimde kullanıldığına ifade eden Türkoğlu, “Kısa bir süre önce çalışanlarla uzlaşan ve söz veren işveren, ne var ki ilerleyen süreçte sözünü tutmayıp, ilk etapta sendika üyesi 34 işçiyi işten çıkardı. Bu anayasal bir hak olan örgütlenme hakkına da aykırı bir uygulamadır. Borusan’ın efsane patronu, işçi babası Merhum Asım Kocabıyık’ın kemiklerini sızlatmayın!” şeklinde konuştu.

Türkoğlu’nun konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Bursa’nın Gemlik ilçesinde, Borusan Liman’da tam anlamıyla bir sendikasızlaştırma operasyonu yapılıyor.

Türkiye Liman, Deniz, Tersane ve Depo İşçileri Sendikası (Liman-İş)’in örgütlü bulunduğu, Borusan Holding’e ait olan, Bursa’nın Borusan Limanı’nda son dönemde 34 işçi işten çıkarıldı.

Neden çıkarıldı biliyor musunuz?

Çünkü geçtiğimiz Mart ayında Liman-İş Sendikası, işyerinde çoğunluğu sağlamıştı da ondan.

Borusan’da öyle ibret verici olaylar yaşanıyor ki;

Aslında yaşadığı dönemde işçi babası olan, çalışanlara baba şefkati gösteren ve tam bir emekçi dostu olan Merhum Asım Kocabıyık’ın adeta kemikleri sızlıyor.

Borusan’ı çalışanların gücüyle, gayretiyle holdingleştirdiğinin bilincinde olan ve çalışanları her daim el üstünde tutarak emeğin değerini her zaman fazlasıyla veren Muhterem insan Merhum Asım Kocabıyık’ın ruhu, bulunduğu yerde, her halde bugünlerde hiç de huzurlu değildir.

Borusan’da işveren, kısa bir süre önce çalışanlarla el sıkışmış, asgari müştereklerde birleşerek, işyerinde sendikalaşmayı önlemeyeceğine ilişkin söz vermişti.

Ne var ki, bu söz çok geçmeden yere düştü ve ilerleyen süreçte, sendika üyesi 34 işçiyi işten çıkarıldı. İşverenin tehdidinin devam ettiği belirtilirken, 3 işçinin daha iş akdinin bugün yarın feshedileceği söyleniyor.

Bununla da kalmayan işverenin, sendika üyesi diğer işçilere, ‘Siz de istifa edin, yoksa hepinizi işten atarız!’ mesajını verdiği iddia ediliyor.

Borusan Limanı’ndaki acımasız operasyon maalesef sadece bununla da sınırlı değil.

Liman işçilerinin nerede ise tamamının sendikaya üye olduğu işyerinde;

Örgütlenmeyi engellemek amacıyla, başka işyerlerindeki işçilerin, limanda çalışıyormuş gibi gösterildiği gibi ibretlik bir iddia da var!

Bu durum, Borusan’da işverenin, maalesef anayasal haklara da saygı duymadığını da gösteriyor!

Ben buradan, sendikacı kökenli bir milletvekili olarak yanımdaki bu işçi kardeşlimle birlikte Borusan Limanı işverenine sesleniyorum;

Gelin bu yanlıştan vaz geçin!

Haksız yere işten çıkardığınız işçileri geri alın, sendikal haklara saygı duyun ve işçi dostu Merhum Asım Kocabıyık Babanın huzursuz ettiğiniz ruhunu rahatlatın!

Sendikalaşma anayasal bir haktır ve Borusan Liman’da da bu hak, usulüne uygun biçimde kullanılmıştır.

Ve yasalarımıza göre de;

Hiç kimse sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.

Ayrıca ceza yasamıza göre de;

Sendikal hakların kullanılmasını engellemek suçtur.

Dolayısıyla Borusan işverenini, Anayasaya karşı gelmekten ve Türk Ceza Kanunu’na göre suç işlemekten sakınmaya çağırıyorum.

Unutulmamalı ki;

İşçi hakkı kutsaldır.

Alın teri ve emek de;

Aslında yasaların da ötesinde, özel hassasiyet isteyen değerimizdir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ