Mahkeme Kararıyla Geri Dönüş: Eğitim Gücü Sen’in Mücadelesi, Öğretmenlik Hayalini Kaza Sonrası Kaybeden Üyenin Hakkını İade Etti.!

Mahkeme Kararıyla Geri Dönüş: Eğitim Gücü Sen’in Mücadelesi, Öğretmenlik Hayalini Kaza Sonrası Kaybeden Üyenin Hakkını İade Etti.!

Kaderin acı bir cilvesiyle öğretmenlik hayaline kavuştuğu anda trafik kazası geçirip felç olan ve ataması iptal edilen öğretmenin hakkı, Eğitim Gücü Sen’in hukuk mücadelesiyle geri alındı. İzmir 8. İdare Mahkemesi, sendikanın açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı vererek, öğretmenin göreve başlamasının önünü açtı.

Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde memurken Çiğli’deki bir okula öğretmen olarak atanan ancak kaza geçirdiği için göreve başlayamayan üyenin, rapor süresi sonrası işlemlerinin ertelenmesi talebi, ilk etapta Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından reddedilmişti. Ancak sendikanın kararlı mücadelesi ve İdare Mahkemesinin “hukuka ve hakkaniyete aykırı” bulduğu işlemlere yürütmenin durdurulması yönünde verdiği kararla, üyenin öğretmenlik hakkı iade edildi.

Mahkeme, Personel Genel Müdürlüğü ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün savunmalarını yetersiz bularak, üyenin öğretmenlik mesleğine devam etme hakkının hukuk önünde güvence altına alındığını tescil etti. Emsal niteliği taşıyan bu karar, adaletin eğitim alanında da tecelli ettiğinin en somut örneğidir.

Eğitim Gücü Sen, adalete olan inancının ve öğretmenlerin hakları için verdiği mücadelenin zaferiyle, tedavisi halen devam eden üyesi adına bu sevinçli haberi paylaşmaktan onur duyar.

Sendika, tüm eğitim çalışanlarının haklarının savunucusu olmaya devam edecek ve benzer durumda olan diğer öğretmenler için de hukuk mücadelesini sürdürecektir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ