DP’li Hülya Kara; Kadınlarımızın Emekleri Ekonomiye Kazandırılmalıdır!

DP’li Hülya Kara; Kadınlarımızın Emekleri Ekonomiye Kazandırılmalıdır!

Demokrat Parti il Başkanlığı, 31 mart seçimlerine günler kala çalışmalarını yoğunlaştırdı. Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nazif Kara ve Nilüfer Belediye Başkan Adayı Hülya Kara, Bursa’nın 2 bin üyesiyle en büyük kadın kuruluşu olan Lotus Kooperatifi’nin etkinliği olan İhsaniye Agora Kapalı Pazar Alanını ziyaret ederek kadınlarla buluştu. Lotus Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Nergiz Döner tarafından karşılanan Demokrat Heyete, kooperatifin çalışmaları hakkında bilgi vererek;

“Kadınlar üretim yapıyordu. Ancak bunların satışını, pazarlamasını yapamıyordu. Kimi kursa gitmiş kimi hobi amaçlı başlamıştı. Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde o dönem benim başkanlığım söz konusu oldu. Salgın başladı. Biz ‘Kız Kardeşlik Köprüsü’ adını verdiğimiz bir proje başlattık. O koşullarda birçok kadınla, 64 kurumla görüştük, toplantılar yaptık.

 

Sahanın profilini çıkardık. Sahada durum nedir, ihtiyaçlar neler, Ardından Kadın Meclisi olarak neler yapabiliriz diye yol haritası çizdik. Üreten kadınların çoğunlukla yer talebi vardı. Belediye ve ilgili kurumlarla görüşerek kiralama usulü ile şu an her ay yaptığımız etkinlikler için yer tahsisi konusunu çözdük. Şimdi her ay Nilüfer İhsaniye Pazar Yeri’nde kadınların ürünlerini satabilmeleri için masalar oluşturduk. Burada elbette bazı kriterlerimiz var. Kadınların ürettikleri el emeği ürünler olacak. Evden çıkamayan, engelli çocuğu olan, hastası olup ona bakan kadınlarla çalışıyoruz. Biraz daha desteğe ihtiyacı olan kadınlara yöneldik. Bu alandaki kadınların biraz daha elinden tutulması gerekiyor. Onun için, seri imalat yapan, nevresim, pike diken kadınlar alanımız dışında. Esnaf odası ile yaptığımız protokol de bunu belirledi. Gıda üretimi, açık, kapalı, sıcak satışa yer veremiyoruz. Çünkü hemen Agora Çarşısı’nın yanındayız, buradaki esnaf için uygun olmuyor. Al-sat tabir edilen, toptancıdan alınıp burada satılan konfeksiyon, mutfak eşyası gibi ürünlere yer veremiyoruz. Biraz daha desteğe ihtiyacı olan kadınlara yöneldik. Bu alandaki kadınların biraz daha elinden tutulması gerekiyor. Onun için, seri imalat yapan, nevresim, pike diken kadınlar alanımız dışında. Esnaf odası ile yaptığımız protokol de bunu belirledi. Gıda üretimi, açık, kapalı, sıcak satışa yer veremiyoruz. Çünkü hemen Agora Çarşısı’nın yanındayız, buradaki esnaf için uygun olmuyor. Al-sat tabir edilen, toptancıdan alınıp burada satılan konfeksiyon, mutfak eşyası gibi ürünlere yer veremiyoruz. Gerek ortaklarımız, gerek bizimle bir şekilde temas kuran, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız bir gelişme, ilerleme, hayatın içinden öğrenme ile kendi yollarına devam etseler bile başladıkları yerden çok ileride yollarına devam ediyorlar. Buraya gelen her kadın kendi kanatları ile uçsun istiyoruz. Amacımız onların yuvadan uçan kuş gibi kendi kanat güçleri ile göklerde olmaları, yükselmeleri. Üç kadın uçarak giderse, on kadın geliyor.” dedi.

Nilüfer Belediye Başkan adayı Hülya Kara ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nazif Kara verdiği bilgiler nedeniyle Nergiz Döner’e verdiği bilgiler için teşekkür etti, 350 tezgahlı pazar alanını dolaşan Nilüfer Belediye Başkan Adayı Hülya Kara; “Kooperatifin amacını önemsedim. Kadınlarımıza bu dönem sahip çıkmayacağız da ne zaman sahip çıkacağız. Her hava şartında buralara kadar gelip bin bir emekle hazırladıkları el ürünlerini bu tezgahlarda satmaya çalışan tüm emekçi kadınlarımızın her zaman yanlarında olacağız. Yazın sıcağından kışın soğuğundan etkilenen kadınlarımız için belediyemiz güneş enerjisini gündeme getirerek 4 tarafı açık olan bu alanı daha verimli hale getirebilir. Çevre illerde örnekleri de olan güneş enerjisi ısıtma ve soğutmalı sistemi bu pazar yeri için kullanabilir. Ayrıca; bu gibi organizasyonlarda kamu desteği arz eden bir önemi olduğundan özellikle belediyelerimiz Aile Bakanlığı ile iletişim halinde olup gereken hibe desteğini de gözetmesi de zaruridir. Öyle ki; AB Fonları ve BEBKA gibi hibe desteklerinden belli bir kurum ünvanınız varsa bilgi sahibi olabiliyorsunuz, gerçi hibe ve kredi konularında basında her ne kadar haberler yayınlanmış olsa da eğer bu iş ile ilgili teknik bir donanıma sahip değilseniz o hibeye yada krediye de ulaşamıyorsunuz. Birde böyle organizasyonlarda tanıtım ve ulaşım noktasında eksiklikler var. 64 mahallesi olan Nilüfer’in her mahallesinden bu çaptaki faaliyetler için araç tahsisi edilerek her mecrada duyuru yapması tezgah açan kadınlarımıza ilave maddi kaynak sağlar. Demokrat Parti belediyeciliği bize nasip olursa biz bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ