DP Sözcüsü Altıntaş: ÇEDES, Cumhuriyetle hesaplaşma projesidir!

DP Sözcüsü Altıntaş: ÇEDES, Cumhuriyetle hesaplaşma projesidir!

DP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan ÇEDES projesi kapsamında ilköğretim öğrencilerinin Menemen ayaklanmasından yargılanıp ceza alan Esad Erbili’nin mezarına götürülmesini sert bir dille eleştirerek, “ÇEDES projesi Cumhuriyetle hesaplaşma projesidir!” ifadelerini kullandı.

(DP Basın Merkezi – 1 Mart 2024) Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, iktidar tarafından Cumhuriyetle hesaplaşma aracı olarak kullanıldığını belirtti.

“Manevi danışman” adı altında görevlendirilen imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu hocaları tarafından bir süredir MEB’e bağlı okullarda verilen “değerler eğitimi” kapsamında Tevhid-i Tedrisat Kanununa ve Cumhuriyet değerlerine meydan okunduğunu vurgulayan Altıntaş, öğretmenlerimizi yok sayıldığını ve öğrencilerin imam ve vaizlere teslim edildiğini belirtti.

“Atanmayı bekleyen öğretmenler dururken MEB, öğrencileri tarikat mensuplarına teslim ediyor!”

İzmir Milletvekili Altıntaş, atanmayı bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayı dururken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin “manevi danışman” adı altında tarikat ve cemaat mensuplarına teslim edildiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere değerler eğitimi verirken milli ve manevi değerlerimizin en eksiksiz şekilde vücut bulduğu Cumhuriyeti yok saymakta, Cumhuriyet düşmanlarının değerlerini öğrencilere empoze etmeye çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Altıntaş’ın açıklamasının devamı şöyle:

“Bu tüccarların icraatlarından sonuncusu, Milletimizin vicdanını derin şekilde yaralamıştır. İzmir Müftülüğü, ÇEDES projesi kapsamında evlatlarımızı, Cumhuriyet düşmanlarının tertiplediği gerici Menemen ayaklanmasından yargılanıp ceza alan Esad Erbili’nin mezarına götürmüştür.

Menemen isyanı özü itibariyle, FETÖ terör örgütünün giriştiği darbe girişimi ile aynı vasıfları haiz gerici bir ayaklanmadır.

– Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaslandığı değerler, devletimize karşı ayaklanan isyancıların değerleri midir?

– Söz konusu ziyarette ilköğretim öğrencilerine, Teğmen Kubilay’ı şehit eden ayaklanma nasıl anlatılmıştır?

– Menemen’deki gerici ayaklanmanın arkasındaki din tüccarları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülkemizin hangi değerinin temsilcisi olarak görülmektedir?

– Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyet değerlerini aşındırma gayretlerinin parçası olmayı bilinçli olarak mı kabul etmektedir yoksa geçmişte bir devlet büyüğümüzün itiraf ettiği gibi “kandırılmakta” mıdır?

“Bakanlığı ideolojik hesaplaşma aracı olarak kullanamazsınız!”

Milli Eğitim Bakanını uyarıyoruz!

İşgal ettiğiniz Bakanlık makamını, kişisel veya ideolojik hesaplaşmalarınızın aracı olarak kullanamazsınız. ÇEDES projesinin anayasal bir suç olma niteliği giderek daha belirgin hale gelmektedir. Devlete ve millete karşı giriştiğiniz bu eylemlerinize müsaade etmeyeceğiz.

Demokrat Parti olarak, Teğmen Kubilay’ın başını keserek şehit edenlerin karşısında, Cumhuriyet değerlerinin yanında yer alarak anayasal düzenimizi muhafaza etmeye devam edeceğiz.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ