Bozbey’in Yeni Hedefi Paşa Çiftliği mi!

Bozbey’in Yeni Hedefi Paşa Çiftliği mi!

Paşa Çiftliği’nin 349 ve 350 nolu parsellerine ait toplam 191 dönüm alanın birinci derece doğal SİT alanı kapsamından çıkarılarak arsa maliki ile İller Bankası ortaklığında imara açılması girişimleri CHP’li Mustafa Bozbey’in Büyükşehir adaylığı ile gündeme düştü! AK Partili Alinur Aktaş ile CHP’li Mustafa Bozbey arasında at başı giden yarış, Nilüfer’de yapmış olduğu 20 yıl boyunca imarda karışmadığı akçeli iş kalmayan Mustafa Bozbey’in olası Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda 17 ilçe için çok büyük bir tehdit oluşturuyor.

2011-2015 yılları arasında Paşa Çiftliği’nde imara açılması için girişimler olmuş sağduyulu AK Partili ve CHP’li meclis üyelerinin araya girmesiyle Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan gelen “Özel İmar” içeren dosya Büyükşehir Meclisi’nde oy çokluğu ret edilerek ile Bursa’nın akciğeri hançerlenmekten kurtulmuştu.

2011’de “İller Bankası AŞ Genel Müdürlüğü’nün arsa ile ilgili yapmış olduğu araştırma sonucu arsanın SİT özelliği vasfını tamamen kaybetmiş olduğu ve üzerinde sadece tarımsal faaliyet gözlendiği sonucuna varılmıştır. Daha ileri araştırmaların yapılabilmesi için İller Bankası arsayı bedelsiz olarak, sadece emlak vergisi rayiç değeri (47.160 TL) üzerinden alınan tapu masrafı olan 943,20 TL ödeyerek devralmıştır. Aralarında akademisyenlerinde yer aldığı uzman bir ekibe yaptırılan saha çalışması kapsamında alanın doğal SİT statüsünün kaldırılması önerilmiştir. Şu ana kadar arsa üzerinde İller Bankası tarafından herhangi bir planlama çalışması yapılmamış olup, arsanın proje geliştirmeye uygun bulunması halinde imar çalışması ve arsa kullanımı çevre hassasiyeti gözetilerek ve ilgili kurumların görüşü ve onayı doğrultusunda yürütülecek olup, arsadan kamu yararı için en üst seviyede gelir elde edilebilmesi amacıyla arsanın en etkin ve verimli kullanım analizi yaptırılacaktır.” kararı alınmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ