Bir garip Amatör Spor hikayesi

Muharrem DEĞİRMEN

Adı amatör ama uygulanan kuralları profesyonellere bile taş çıkartan bir hikayeden bahsedeceğim sizlere.
Bursa’da toplam 282 Amatör Kulüp var ve hepsi geleceğimiz çocuklara spor yaptırmak adına kendilerinden fedakarlık yaparak büyük bir mücadele içerisinde.


Özellikle alt yapı ve açılan yaz spor okulları ile binlerce çocuğumuzun gelişimine katkı sunulmakta.
Kendimde Orhangazi Hürspor Kulübünde yönetici olup özellikle alt yapıdan sorumlu olduğum için nasıl bir mücadele olduğunu yaşayarak gören birisiyim.
Ne yazık ki amatör spor kulüpleri dert içerisindeler.
Hem de hiç kimsenin görüp, umursamadığı büyük bir dert içerisinde.
Önceki akşam Bursa’da bulunan amatör spor kulübü başkan ve yöneticileri ile Orhangazi’de bir araya geldik.
Ekim ayında gerçekleşecek olan Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonun (BASKF) olağan genel kurulunda aday olacağını açıklayan isim Duaçınarı Spor Kulübü Başkanı Çetin Yıldız Orhangazi’de tüm spor kulübü başkan ve yöneticileri ile bir araya geldi.
Birçok önemli spor kulübü başkanı toplantıda idi.
Hürspor Kulübü Başkanı İlhami Akdağ, Altınsabanspor Kulübü Başkanı Fikret Koçanalı, Kerametspor Kulübü Başkanı Altan Gün, Örnekköyspor Kulübü Başkanı Hamdi Konan, Orhagazi FK ve Belediyespor Başkanı Şinasi Kaya, H.D Osmangazi Spor Kulüp Başkanı Mehmet Yetim, Panayır Güneş Spor Kulübü Başkanı Şafak Yıldırım, Yeni Karaman Spor Kulübü Başkanı Ahmet Eren, Yeniköy Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı Mustafa Ertan, Gemlikspor Başkanı Cumhur Aydın, Gedelekgücü Spor Kulübü Başkanı Metin Sergül, Zaferspor Spor Kulübü Başkanı Şaban Şen, Yavuzselimspor Kulübü, Bayındırpsor Kulübü, Orhangazi Gençlerbirliği, Çakırlıspor Kulübü temsilcileri Bursa’da amatör sporun sorunlarını masaya yatırdılar.
Sorunlar mı?
Dağ gibi…
Federasyonların hiç düşünmeden yaptığı yönetmelikler, aldıkları kararlar hangi amatör spor kulübüne sormuştur.
Sormazlar; çünkü biz onlar için üst liglere sporcu veren basit birer atölyeleriz.
Tablonun tamamına baktığımızda bugün star olan tüm sporcuların yetiştiği yer amatör spor kulüpleri değil midir?
Türkiye’de spor, devlet tarafından teşvik edilmekte, desteklenmekte, spor kulüplerine belli oranlarda mali yardım yapılmaktadır.
Ne yazık ki Amatör Spor Kulüplerine bu yardımlardan hiçbir pay düşmemektedir.
Amatör spor kulüpleri tesis, saha, araç ve gereç ihtiyaçlarının büyük kısmını yöre halkından alınan aidatlarla karşılamaktadır.
Bazı Belediyeler bölgesinin spor takımının sorumluluğunu üstlenmiştir.
Yapılan yardımların yetersizliği ile kitle iletişim araçlarının Amatör spor kulüplerine ilgi gösterme oranlarının oldukça düşük olması sporun yaygınlaştırılması ilkesine ters düşmektedir.
Ama tüm sorunlarda ve çözüm yollarında BASKF nerede diye baktığımızda hiçbir yerde göremiyoruz.
Kitle sporunun mihenk taşını oluşturan Amatör Spor Kulüplerinin mali ve idari yapıları güçlendirilmedikçe sporun kitlelere yayılması mümkün olmayacaktır.
Sorunları tespit etmeden çözüme ulaşılamaz yapılan yönetmelikler ki ben buna dayatmalar diyorum.
Bir düşünsenize kulüpler çocuklar spor yapsın diye uğraşıyor ama sen federasyon adı altında 8-10 yaşında ki çocuklar filiz lisansı çıkartmak için dahi para alınıyor.
Dünyanın hiçbir yerinde amatörde çocuklar spor yapsın diye para alan başka bir yer yoktur.
Kulüplere hiçbir katkı sunmadan sadece para alan federasyon anlayışını ret ediyor spor kulüpleri. Dolayısı ile uzun yıllardır Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonun Başkanlık görevini yürüten Osman Kılıç, bu mağduriyetin giderilmesi adına hiçbir adım atmamış, aksine engel olması spor kulüplerini isyan ettirmiş durumda.
Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan adayı Duaçınarı Spor Kulübü Başkanı Çetin Yıldız Orhangazi’de ki spor kulüpleri ile yapılan toplantısında birçok spor sorunu gündeme geldi.
En önemli konulardan birisi de alt yapıda yaşanan maç günü sıkıntısı idi.
Çünkü alt liglerin maçları sürekli aynı gün ve saatlerde hafta içi oynatılarak çocukların okullarından da geri kalmalarına da neden oluyor BASKF VE Osman Kılıç.
Seçilmesi halinde hayata geçirecekleri projeleri de anlatan Yıldız, “Öncelikli hedefimiz hafta içi maçlarını kaldırmak olacak. Eğitim gören çocuklarımızın istikballeri bizim için çok kıymetli. Bu sayede okullarında ki devamlılığını sağlayacağız” dedi.
Başkan seçilmesi durumunda Bursa genelinde gece maçları projesini gerçekleştirmek istediklerini de söyleyen Yıldız, “Birçok ilde resmi maçlar geceleri de oynanıyor. Bursa gibi metropol bir şehirde bunun olmaması çok büyük bir eksiklik, biz göreve gelirsek bazı resmi maçlar gece oynanacak” diye belirtti.
Ve sorunlar yumağı spor sahaları…
Spor kulüpleri her anlamda sorunlarla dolu sahalarda oynadıkları maçlar ve antrenmanlar nedeni ile büyük sorunlar yaşamaktalar.
Bu konuda da spor kulüplerinin dertlerine tercüman olan isim yine Çetin Yıldız oldu.
Çok sayıda proje geliştirdiklerini de söyleyen Yıldız, “Futbol sahalarımızda ciddi eksiklikler var.
Sağlık çantaları bile donanımlı değil.
Maşlara gelen sağlık ediplerinden, sağlık çantalarının tam donanımlı olmasına kadar her konuda taşın altına elimizi koyacağız.
Yine kulüplerimizin malzeme konusunda yaşadıkları sorunların çözümü noktasında ciddi sponsorluk anlaşmaları yapacağız. Bu sayede kulüplerimizin gelirlerini arttırmak önemli bir hedef olacak. İlçe yöneticilerimiz noktasında çalışmalarımız var. Bu isimler tam yetkiyle donatılacak.
Yaşanacak her sorunda federasyonumuz adına karar verebilecekler.
Çünkü biz hızlı düşünen ve sorunların hemen çözüldüğü şeffaf bir yöneticilik anlayışıyla hizmet edeceğiz” dedi.
Özetle Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonun (BASKF) spor kulüplerine üvey evlat olarak bakışı değişmelidir.
Ya bitirmeden ekleyeyim hadi aklıma geldi.
Yıllardır TFF’de Başkanvekili olarak BTSO Başkanımız Sayın İbrahim Burkay görev yapmakta.
Buradan sormak istiyorum Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonun (BASKF) Yönetimi ve Osman Kılıç bir kere bile Sayın Burkay’ı TFF’de ziyaret edip Bursa için hangi tesis yatırımını, yardımı, sponsorluğu almış?
Ne yazık ki Bursa için şans olan Sayın Burkay’ın TFF yönetici olması Osman Kılıç ve ekibi tarafından değerlendirilemedi.
Yoksa Sayın İbrahim Burkay hem BTSO hem de TFF olarak her zaman amatörler için elinden geleni yapar.
Dileğimiz geleceğimiz evlatlarımız için gerekli adımlar atılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Bir garip Amatör Spor hikayesi - 7 Haziran 2024 14:39
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ